Spotkanie wigilijne kadry Szczepu
Warszawa, 22 grudnia 2011 r.

W czwartek, 22 grudnia kadra Szczepu (Olimp, oraz aktualni funkcyjni od przybocznych w górę) spotkała się z inicjatywy phm. Piotra Drzazgi, aby podzielić się opłatkiem i zjeść wieczerzę wigilijną. Do wspólnego stołu, zastawionego potrawami przygotowanymi przez uczestników, zasiadło 18 osób, złożyliśmy sobie życzenia, by Szesnastka nadal rosła i wynosiła swój poziom coraz wyżej. Oby czekało nas więcej takich spotkań! (DZ)

Wigilia "Sulimy"
Warszawa, 16 grudnia 2011 r.

W piątek 16 Grudnia odbyła się zbiórka wigilijna 16WDH "Sulima". W zbiórce wzięło udział 21 osób, w tym 3 instruktorów Szesnastki. Oprócz tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i konkursem ciast odbyła się również gra terenowa, w czasie której harcerze pomagali świętemu Mikołajowi. (KK)

Wigilia "Grunwaldu" i "Bractwa Zaginionego Oręża"
Warszawa, 16 grudnia 2011 r.

Obie jednostki 16WDHiGZ wspólnie świętowały zbliżające się Boże Narodzenie. Spotkanie zaplanowali ćw. Jakub Burakowski i ćw. Stanisław Blicharski. Rozpoczęliśmy gra terenową, podczas której harcerze i zuchy wspólnie łapali św. Mikołaja. Następnie udaliśmy się do Gimnazjum im. Stanisława Staszica, gdzie odbył się apel. Podczas niego m.in. wręczyliśmy krajki i kostki, plakietki drużyny oraz sznury dwóm nowym zastępowym: Brunowi i Tomkowi. Na apelu stanęło 41 harcerzy, 6 zuchów i 2 zuchmistrzów. Przed wigilijnym poczęstunkiem podzieliliśmy się opłatkiem, a jury oceniło konkursowe ciasta zastępów. Następnie każdy zastęp prezentował jakąś kolędę - akompaniowała nie tylko gitara, ale i skrzypce. Życzymy wszystkim naszym harcerzom, zuchom, a także ich rodzinom Wesołych i Spokojnych Świąt! (DZ)

Komisja Instruktorska
Warszawa, 14 grudnia 2011 r.

W środę odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Instruktorskiej MChH-y. Wśród kandydatów do otwarcia próby przewodnikowskiej znalazło się dwóch harcerzy 16WDH: ćw. Michał Kalenik i ćw. Daniel Wieteska. Obu im udało się otworzyć próbę na pierwszy stopień instruktorski. Życzymy powodzenia! Obradom KI przewodniczył członek Olimpu Szesnastki, hm. Lech Najbauer. (DZ)

Opłatek Szarych Szeregów
Warszawa, 10 grudnia 2011 r.

W sobotę 10 Grudnia odbyło się spotkanie świąteczne Szarych Szeregów, w którym (wraz z delegacją ZHR) wzięło udział 4 harcerzy 16WDH "Sulima". Po przejmujących przemówieniach harcerzy z Szarych Szeregów i dzieleniu się opłatkiem odbył się koncert świąteczny, w czasie którego harcerski zespół zaprezentował swoje aranżacje polskich kolęd. Całość zwieńczył wspaniały obiad, ubarwiony rozmowami i wspomnieniami spotkań wigilijnych z czasów wojny. (KK)

KiK "Grunwaldu"
Warszawa, 10 grudnia 2011 r.

W minioną sobotę odbył się bieg na krajki i kostki 16WDH "Grunwald". Bieg, osadzony w realiach Stanu Wojennego opracowali zastępowi: ćw. Aleksander Andreas i ćw. Kuba Mieleszkiewicz. Łącznie stawiło się 38 harcerzy, w tym 21 biegnących na KiK i plakietkę. Oprócz nich, wśród obstawiających znalazło się jeszcze dwóch kandydatów do plakietki drużyny. Najlepsze wyniki osiągnęli:

  1. mł. Adam Czerski (plakietka)
  2. ex aequo szer. Janek Jakaczyński (KiK) i mł. Karol Wieteska (plakietka)
  3. mł. Michał Turowski (plakietka)

Wszyscy pozostali wykazali się wiedzą niezbędną do noszenia barw drużyny. Gratulacje!!! I oczywiście podziękowania dla autorów biegu - uroczyste wręczenie na wigilii. (DZ)

KiK "Sulimy"
Warszawa, 3 grudnia 2011 r.

W sobotę 3 grudnia odbył się bieg na krajki i kostki harcerzy z "Sulimy". W zbiórce wzięło udział 12 harcerzy, w tym 5 zdobywających KiK i plakietkę drużyny. Wyniki już na wigilii drużyny! (KK)

Konferencja Harcmistrzowska
Toruń, 25-27 listopada 2011 r.

Hm. Marek Gajdziński i hm. Lech Najbauer wzięli udział w Konferencji Harcmistrzowskiej ZHR, która odbyła się w Toruniu.  Dyskutowano na temat idei, metody, programu, ruchu i organizacji w kontekście stojących przed Związkiem wyzwań przyszłości.  Hm. Marek Gajdziński był jednym ze współprowadzących pracę grupy "Metoda" oraz referował jej wyniki. (LN)

Gra "Grunwaldu"
Warszawa, 26 listopada 2011 r.

"Grunwald" wziął udział w grze zorganizowanej przez ćw. Daniela Wieteskę. Stawiło się 27 harcerzy 16WDH (w tym 4 obstawiających). W grze pomogło nam także 5 harcerek z zaprzyjaźnionej 40GDH (dziękujemy!) - ich rola jako łączniczek przysporzyła niektórym zastępom sporych problemów (głównie z rozpoznaniem). Podczas rozgrywki (odbywającej się na Starym Mieście) działo się bardzo dużo: m.in. miała miejsce giełda i napad na konwój. Gra okazała się wspaniała, więc pomysłodawcy należą się wielkie gratulacje. A oto punktacja:

  1. Żubry - 10 pkt
  2. Wilkolisy (lub Lisowilki) - 7 pkt
  3. Niedźwiedzie, Wydry, Bobry (ex aequo) po 5 pkt

(DZ)

Dalszy ciąg Kursu Zastępowych
Warszawa, 19 listopada 2011 r.

Nastąpiła z dawna oczekiwana kontynuacja Kursu Zastępowych hufca "Klucz". Zbiórkę, tym razem w formie wędrówki, poprowadził harcerz 16WDH, ćw. Michał Kalenik. Wzięło w niej udział 6 harcerzy Szesnastki. Podane zostały też warunki zaliczenia - w ciągu trzech tygodni przyszli zastępowi mają przygotować plany zbiórek i obrzędowości zastępów. Liczymy na sukcesy, i oby w przyszłym roku "Grunwaldowi" przybyło kilku świetnych zastępowych. (DZ)

Harcerski Memoriał Generała Stanisława Maczka
Warszawa, 19 listopada 2011 r.

W sobotę, w szkole im. Stanisława Maczka, odbył się turniej piłkarsko-harcerski (Europejski Memoriał Generała Stanisława Maczka w Piłce Nożnej). Wzieła w nim udział również 6-osobowa reprezentacja "Grunwaldu" (pod wodzą ćw. Stanisława Blicharskiego), jako jedna z dwóch drużyn z ZHR (obok 2MDH). Nasza ekipa trafiła do grupy G, między innymi z drużyną z Wrocławia. Mimo mocno okrojonego składu wygraliśmy pierwszy mecz aż 4:0, niestety dwa następne przegraliśmy po jednym golu. Choć bilans bramkowy był zdecydowanie korzystny, nie awansowaliśmy dalej. Po zaledwie trzech meczach reprezentanci czuli duży niedosyt, ale wszystkim bardzo podobała się atmosfera turnieju.  Miejmy nadzieję, że za rok wystawimy jeszcze lepszy skład i zawalczymy o podium. (SB)

Harcerz Szesnastki najlepszym wywiadowcą na Mazowszu!
Kabaty, 19 listopada 2011 r.

W sobotę 19 listopada, pod Warszawą, odbyły się Manewry Wywiadowców Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Laurem zwycięzcy jest tytuł Najlepszego Wywiadowcy MChH-y. W turnieju wzięło udział 2 harcerzy ze Szczepu: Maurycy Chronowski ("Sulima"), który zajął 4 miejsce i Albert Budny ("Grunwald"), który zajął 1 miejsce i został ogłoszony najlepszym wywiadowcą chorągwi. Oprócz uczestników 3 harcerzy Szesnastki pomagało organizować manewry obstawiając punkty z przeszkodami. Dziękujemy organizatorom i gratulujemy uczestnikom. Zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłym roku, w o wiele liczniejszym składzie. (AB)

Wobec tego, że Albert startował w Manewrach drugi raz (za zeszłorocznym pozwoleniem prowadzących), komenda zdecydowała, że drugi wywiadowca również otrzyma tytuł i nagrodę. Albert staje się więc Honorowym Najlepszym Wywiadowcą. Tak czy inaczej gratulujemy świetnego wyniku! (DZ)

ZZ-t "Sulimy" w Karkonoszach
Karkonosze, 10-13 listopada 2011 r.

W czasie długiego weekendu spowodowanego świętem niepodległości, ZZ Sulimy wybrał się w Karkonosze. W wyjeździe wzięło udział 7 funkcyjnych drużyny, podczas wędrówki spaliśmy w dwóch schroniskach (Przełęcz Okraj; Strzecha Akademicka) i zdobyliśmy wiele szczytów.
Zobacz relację >>>

ZZ-t "Grunwaldu" w Beskidzie Sądeckim
Beskid Sądecki, 11-13 listopada 2011 r.

Zastęp Zastępowych 16WDH "Grunwald" od piątku do niedzieli wędrował po górach. Dla 9 śmiałków celem było przejście Beskidu Sądeckiego - nocowaliśmy na Cyrli i Prehybie, odwiedziliśmy m.in. Jaworzynę Krynicką, Halę Łabowską, Rytro, Radziejową i Wlk. Rogacz. Pomimo zmęczenia wróciliśmy pełni energii do podjęcia dalszej pracy w drużynie. Podziękowania za organizację wyjazdu należą się przybocznym: ćw. Arturowi Wołoszko i ćw. Pawłowi Mularczykowi. (DZ)

Harcerskie obchody rocznicy odzyskania Niepodległości
Warszawa, 10 listopada 2011 r.

W czwartek 10 listopada odbył się zorganizowany przez Szare Szeregi Apel Poległych w obronie Ojczyzny, harcerek i harcerzy. Najpierw zgromadzeni przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego kombatanci i harcerze z ZHP i ZHR odśpiewali Marsz 1. Brygady, a następnie przeszli pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Tam drużynowy 16WDH "Grunwald", pwd. Dyzma Zawadzki, odczytał Apel Poległych, po którym wszyscy złożyli kwiaty na Grobie. Stawiło się 12 harcerzy z "Grunwaldu", oraz dwóch funkcyjnych Szczepu (phm. Paweł Huras i ćw. Michał Kalenik), a także 3 harcerzy z 270WDH i drużyna sztandarowa z Chorągwi Stołecznej ZHP. (DZ)

Manewry Grunwaldu
Lasy Sękocińskie, 22 października 2011 r.

W sobotę, w Lasach Sękocińskich nieopodal Raszyna, odbyły się wspólne manewry 16WDH "Grunwald" i 16WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża". Stawiło się 17 harcerzy i 11 zuchów. Manewry polegały na wielkiej grze, w której uczestniczyły trzy zespoły - zwycięscy Czerwoni, oraz zdobywcy drugiego miejsca (ex aequo) Żółci i Szarzy. Po grze odbyło się wspólne ognisko. Dziękujemy wszystkim, którzy stawili się na wezwanie, oraz autorom i kadrze - Danielowi, Mularowi, Erazmowi i Burakowi! (PM)

Kurs Zastępowych
Julinek, 22-23 października 2011 r.

W weekend odbył się pierwszy biwak tegorocznej edycji jesiennej KZ-tu hufca "Klucz". Komendantem biwaku był drużynowy 16WDH "Grunwald" - pwd. Dyzma Zawadzki. Zajęcia na kursie prowadzili doświadczeni zastępowi z "Grunwaldu" - ćw. Stanisław Blicharski i wyw. Albert Budny, a także jeden wykładowca z 194WDH. W zajęciach uczestniczyło 16 kursantów, w tym 8 z "Grunwaldu". Po zaliczeniu biwaku kursanci zostaną dopuszczeni do następnej części kursu. Przy okazji odkryliśmy świetną bazę noclegową - "Gościniec Julinek". (DZ)

Manewry Sulimy: "Viva la Kazuń!"
Kazuń Polski, 22 października 2011 r.

W ubiegłą sobotę odbyły się manewry Sulimy, w których wzięły udział: Sulima, zalążek drużyny z Kazunia i gromada zuchowa tworząca się przy SP61. W manewrach wzięło udział 30 osób (24 harcerzy, w tym dwóch instruktorów, i 6 zuchów). W czasie wyjazdu odbyła się gra terenowa, gdzie harcerze i zuchy podzieleni na dwa zespoły próbowały uwolnić Kazuń spod reżimu Króla Karola i jego Kokoszki. W zaciętej walce wygrał patrol czerwonych prowadzony przez wyw. Jakuba Kuźmińskiego i mł. Bartka Izdebskiego. Po grze odbyło się ognisko i apel, w czasie którego dwóch harcerzy z Kazunia otrzymało krajki. (KK)
Zobacz relację >>>

Artykuł o Szesnastce
Warszawa, 21 października 2011 r.

W warszawskim miesięczniku "Stolica" (numer październikowy, 10/2011) ukazał się artykuł autorstwa hm. Lecha Najbauera pt. "O stuletniej historii 16WDH". Tekst wpisuje się w obchody Jubileuszu Stulecia. Zachęcamy gorąco do lektury (str. 52-53). (DZ)
Zobacz więcej >>>

Msza Święta za Zawiszaków
Warszawa, 20 października 2011 r.

W czwartek odbyła się msza św. za poległych i zmarłych Zawiszaków w kościele św. Jacka przy ulicy Freta. Ze strony Szczepu pojawiła się reprezentacja (ZZ-t) licząca łącznie 14 harcerzy, szczepowy, pwd. Marcin Gierbisz, a także trzech członków Olimpu (phm. Andrzej Karwan, hm. Lech Najbauer i hm. Marek Gajdziński). Po mszy odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego Stulecia, na którym dokonano podsumowania obchodów i ustalono plany na przyszłość. Tym samym Komitet zakończył swą działalność, której zawdzięczamy udane obchody Jubileuszu. Wcześniej, przed kosciołem, odczytany został również rozkaz drużynowego 16WDH "Grunwald" - Bartosz Karczewski otrzymał stopień ćwika. (DZ)

Stolica o stuletniej historii 16 WDH
Warszawa, 15 października 2011 r.

W 10 numerze Stolicy (rocznik 2011) znajdujemy artykuł pióra Lecha Najbauera "O stuletniej historii 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy". Dzięki tej publikacji tysiące miłośników Warszawy i jej historii dowie się, że być może w ich niedalekim sąsiedztwie istnieje żywy pomnik pokaźnego wycinka jej dziejów. Pomnik szczególny - bo nie tylko udało mu się przetrwać niezwykle trudne czasy ale też Szesnastka - bo ją mamy na myśli - gotowa jest twórczo i zapałem współtworzyć ciąg dalszy historii naszego miasta. (red.)
Zobacz Stolica nr 10 >>>

Wycieczka po naborowa Sulimy
Otrębusy, 8 października 2011 r.

W sobotę odbyła się wycieczka w założeniu przeznaczona dla kandydatów, którzy właśnie wstąpili do drużyny. Nie do końca spełniła swoje założenie, bo żaden kandydat sie na niej nie pojawił ale skoro była już zorganizowana to pojechali na nią chociaż organizatorzy, czyli głownie ZZ-et Sulimy. (MG)
Zobacz relację >>>

Turniej Drużyn Puszczańskich '11
Lublin - Niedrzwica, 30 września - 2 października 2011 r.

16 WDH "Grunwald" jest drugą drużyną w Organizacji Harcerzy ZHR!!! Taką wieść przywieźliśmy z tegorocznego TDP, organizowanego przez harcerzy z Chorągwi Lubelskiej (oraz dotychczasowej Drużyny RP - 3NDH "Trop"). W turnieju wzięło udział 9 drużyn - 36GDH, 87GDH "Zielony Trakt", 15PDH "Igonyama", 8PDH "Jar", 1KDH "Gryf", 2MDH "Oleandry", 41PDH "Zarzewie", 25WDH "Spartanie" i oczywiście "Grunwald" - w sile 29 harcerzy. W rywalizacji turniejowej zwyciężyła 25 Drużyna z Wejherowa, otrzymując tytuł Drużyny RP i tym samym biorąc odpowiedzialność za organizację przyszłorocznego Turnieju. Szesnastce zabrakło do pierwszego miejsca jedynie 3 (słownie: trzech) punktów. Napawa nas to nadzieją na polepszenie wyniku za rok. Dziękujemy organizatorom za świetnie przygotowany turniej, również drużynom puszczańskim za doskonałą atmosferę i oczywiście gratulujemy gorąco Drużynie RP! Jednak przede wszystkim dziękuję i gratuluję wszystkim harcerzom "Grunwaldu" poświęcenie i wytrwałość. Szesnastka - Klawboys!!! (DZ)

Turniej Drużyn Leśnych '11
Zalesie Górne, 24 września 2011 r.

W sobotę 24 września odbył się Turniej Drużyn Leśnych, w czasie którego wszystkie leśne drużyny z Mazowsza zmagały się o tytuł Drużyny Orlej, najlepszej drużyny leśnej w chorągwi. W turnieju wzięła udział "Sulima", mimo bardzo niskiej frekwencji (stawiło się tylko ośmiu harcerzy, w tym drużynowy i przyboczny) drużyna zajęła drugie miejsce (mając zaledwie minimalną stratę do pierwszego miejsca. Turniej wygrała 7JDH, której serdecznie gratulujemy! Miejmy nadzieję, że za rok będziemy się z nimi zmagać na Turnieju Drużyn Puszczańskich. (KK)
Zobacz relację z turnieju >>>

Wycieczka "Grunwaldu"
Rembertów, 24 września 2011 r.

Dnia 24 września, w sobotę, odbyła się "naborowa" wycieczka 16WDH "Grunwald", której celem był Rembertów. Zaczęliśmy od tradycyjnej gry w "Dwa proporce", która odbyła się w pod rembertowskich lasach. Następnie odbyliśmy spotkanie z p. Leonem Chróścickim, Jaworzniakiem (młodocianym więźniem politycznym z lat stalinizmu), który opowiedział nam historię swojej działalności harcerskiej i aresztowania i oprowadził nas po wystawie poświęconej Jaworzniakom. W wycieczce wzięło udział 20 osób, w tym 6 nowych harcerzy. (KW)

Echa Jubileuszu 100-lecia w mediach
Warszawa, 17-18 września 2011 r.

Jubileusz Szesnastki dostrzeżono także w mediach.
Zobacz Życie Warszawy - Zawiszakom stuknęła setka >>>
Zobacz w TVN "Szesnastka Zawiszaków świętuje sto lat" - materiał video >>>

STULECIE SZESNASTKI
Warszawa, 18 września 2011 r.

Apel StuleciaTego jeszcze nie było!  Warszawska Szesnastka, jako pierwsza warszawska drużyna harcerska, obchodziła hucznie swoje setne urodziny.  Przez niemal rok trwała w Szczepie akcja, której celem było przygotowanie harcerzy do tego wielkiego święta.  Wytrwale pracował także Komitet Organizacyjny pod wodzą hm. Marka Gajdzińskiego.  W niedzielę, 18 września, 2011 roku, nastąpiła kulminacja jubileuszowych przygotowań.  O 12:00 na Placu Narutowicza w Warszawie otwarto wystawę plenerową prezentującą kilkadziesiąt fotogramów z dziejów Szesnastki.  Rozpięte na metalowych ramach plansze oglądali Zawiszacy, zaproszeni goście, w tym z zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich, przedstawiciele władz harcerskich z Przewodniczącym ZHR hm. Michałem Butkiewiczem na czele, a także mieszkańcy Ochoty i spacerowicze. W punkcie informacyjnym rozdawano pamiątkowe metalowe odznaki Stulecia, specjalny numer "Sulimczyka" oraz przygotowany na tę okazję szesnastomiesięczny kalendarz z historycznymi i współczesnymi fotografiami Szesnastki.  O 13:00, po pokazie musztry paradnej w wykonaniu harcerzy Szczepu, rozpoczął się uroczysty apel, w trakcie którego doszło do zmiany na funkcji szczepowego (phm. Pawła Hurasa zastąpił pwd. Marcin Gierbisz) oraz złożenia na ręce komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR hm. Andrzeja Jaworskiego zobowiązania instruktorskiego przed pwd. Karola Kaszyńskiego oraz pwd. Kajetana Kapuścińskiego.  Najważniejszym punktem uroczystego apelu było odsłonięcie pamiątkowego kamienia ustawionego między Placem Narutowicza a ulicą Akademicką.  Okolicznościową gawędę wygłosił najstarszy obecny na uroczystościach Zawiszak, Druh Wojciech Świątkowski.  Po apleu uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. św. Jakuba, gdzie kapelan harcerski, ks. pwd. Radosław Jurewicz odprawił Mszę Świętą.  Następnie Zawiszacy, harcerze i goście przejechali na Cypel Czerniakowski, gdzie po skromnym poczęstunku odbyło się ognisko pokoleń.  W trakcie ogniska wspominano zasłużonych dla Szesnastki Zawiszaków, śpiewano obozowe piosenki, również te zupełnie już zapomniane, a także odczytywano listy od nieobecnych Zawiszaków.  Wygłoszono też kilka okolicznościowych gawęd. Uwieńczeniem ogniska był tort stulecia, sprawiedliwie podzielony między harcerzy i gości.  Wielki jubileusz został zakończony. (LN)
Zobacz raport z obchodów Jubileuszu >>>
Zobacz relację fotograficzną z wystawy na Placu Narutowicza >>>
Zobacz relację fotograficzną z apelu >>>
Zobacz relację fotograficzną z ogniska na Cyplu Czerniakowskim >>>
Zobacz treść modlitwy powszechnej na stulecie 16 WDH >>>
Zobacz listy od członków Komitetu Honorowego >>>
Zobacz list od Alka Bartnickiego >>>
Zobacz list od Janka Tereszczenko >>>
Zobacz specjalny numer jubileuszowego Sulimczyka >>>

Zlot UNDHR i Przyjaciół Szesnastki
Warszawa, 17-18 września 2011 r.

W sobotę przed niedzielnymi uroczystościami związanymi z Jubileuszem Stulecia 16WDH odbył się zlot Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej, oraz przyjaciół z Szesnastki spoza Unii. Wzięło w nim udział łącznie ok. 110 gości z 10 środowisk harcerskich z Warszawy, Gdyni, Krakowa, Poznania i Łodzi. Podczas zlotu odbyła się gra miejska, ognisko, pokaz filmów, apel Unii z odnowieniem zaprzysiężenia. Komendantem zlotu był pwd. Kajetan Kapuściński. Podczas unijnego spotkania korespondentów, nowym marsząłkiem Unii została wybrana pwd. Olga Kuczyńska z 22 WDH, która przejęła flagę Unii od phm. Piotra Wierzbowskiego z łódzkiej Piętnastki. Zlot zakończył się w niedzielę rano, potem uczestnicy wzięli udział w bezpośrednich obchodach Stulecia Szesnastki. (DZ)
Zobacz sprawozdanie ze zlotu >>>
Zobacz list od Pomarańczarni >>>
Zobacz list od Zielonej Trójki >>>

Jak Marek Gajdziński, a właściwie Szesnastka, zmieniła życie Szymona?
Warszawa, 16 września 2011 r.

Dziwnym zbiegiem okoliczności (naprawdę!), w przeddzień jubileuszu 100-lecia Szesnastki w prasie, radiu, telewizji na setkach bilbordów rozpoczęła się kampania społeczna Akademii Przyszłości. W jednym ze spotów reklamowych Szymon Majewski opowiada o tym jak Marek, który był jego drużynowym w Szesnastce, zmienił jego życie i zachęca do tego, aby i inni starali się pomagać młodzieży, której los nie daje tyle szans co innym. W spocie wykorzystano zdjęcia z archiwum Szesnastki.
Zobacz spoty i zdjęcia reklamowe "Marek zmienił moje życie, a ty czyje?" >>> 

Zbiórka "Grunwaldu"
Warszawa, 9 września 2011 r.

W piątek, o 17:00, "Grunwald" zebrał się przed SP23, by przećwiczyć musztrę w ramach przygotowań do TDP. Łącznie z kadrą stawiło się 26 harcerzy. Na początku dzięki uprzejmości Kajtka, drużynowego "Sulimy" trenowaliśmy musztrę z bębnem i werblem. Później odbyła się krótka gra. (DZ)

Barykada Września
Warszawa, 8 września 2011 r.

W czwartek minęła kolejna, 72. już rocznica obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. Jak co roku 16WDH uczestniczyła w obchodach przy pomniku Barykada Września na ul. Grójeckiej. Stawiło się łącznie 20 harcerzy Szczepu, w tym trzech instruktorów. Jeden z harcerzy Szesnastki podczas uroczystości opiekował się księgą pamiątkową. Mimo przemoczonych mundurów, po uroczystościach odbył się obrzęd przekazania zuchów z 16WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża" do 16WDH "Grunwald". Oprócz kadry  gromady (2 harcerzy) stawiło się trzech byłych już zuchów, którzy rozpoczęli swoją przygodę z harcerstwem. (DZ)

O Szesnastce w Informatorze Ochoty
Warszawa, 6 września 2011 r.

W Informatorze Ochoty ukazał się artykuł o Szesnastce napisany przez pwd. Dyzmę Zawadzkiego. (MG)
Zobacz artykuł w Informatorze Ochoty >>>

Kurs "Wyprawa - kierunek Północ"
Pomorze, 29 sierpnia - 4 września 2011 r.

Dobiegła końca kolejna, letnia edycja kursu przewodnikowskiego "Wyprawa", której komendantem był instruktor 16WDH, phm. Piotr Drzazga. Wzięło w niej udział 3 harcerzy Szesnastki: HO Karol Michalak, ćw. Artur Wołoszko i ćw. Paweł Mularczyk. Kurs zorganizowany był w mieszanej formie - na początku kursanci przebyli rowerami trasę z Mikoszewa do Gdyni, gdzie nocowali w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Z Gdyni kursanci mieli wyruszyć w podróż statkiem "Zjawa IV", niestety z powodu problemów z pompą rejs okazał się niemożliwy. W przerwach między zajęciami pomagano więc w malowaniu statku "Zawisza Czarny". Jako nagrodę za wysiłek, przewidziano 3dniowy rejs "Zjawą" w październiku. Zajęcia na kursie prowadził również pwd. Michał Lewandowski HR. (PM)

Książka Marka Gajdzińskiego - Harcerski System Wychowania
Warszawa, 26 sierpnia 2011 r.

Na Zlocie 100- lecia Harcerstwa miała miejsce premiera książki Marka Gajdzińskiego "Harcerski System Wychowania" będącej wykładem o istocie harcerstwa. Szwejk opisał w niej swoje doświadczenia wyniesione z Szesnastki. Pierwsza wersja książki powstała w 1988 roku. Wtedy funkcjonowała jedynie w odbitkach ksero, ponieważ w PRL nie można jej było wydać. Następnie już po powrocie do harcerstwa w 2000 roku, autor zaktualizował treści, które były znane jako skrypt kursu Jakobstaf. Teraz ukazały się drukiem za sprawą Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego.  

Zlot Stulecia Harcerstwa w Krakowie
Kraków, 25-29 sierpnia 2011 r.

Od czwartku do poniedziałku w Krakowie odbywał się Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa, zorganizowany przez ZHR, SH, SHK "Zawisza" - FSE, Harcerstwo Polskie na Ukrainie, ZHP na Litwie i ZHPpgk. Wzięła w nim także udział reprezentacja Szczepu 16WDHiGZ (łącznie 21 osób - w tym trzech instruktorów) pod wodzą pwd. Marcina Gierbisza. Podczas uroczystości zlotowych (mszy celebrowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza, apelów i defilady) Szesnastka wystawiła również własny sztandar. Dwóch harcerzy Szesnastki pełniło podczas zlotu służbę w sekcji muzycznej, jako dobosze. Organizacyjnie zajęcia inżynierskie podczas zlotu wsparli również: hm. Lech Najbauer, hm. Marek Gajdziński, phm. Andrzej Karwan i phm. Paweł Huras. Jednemu z dwóch wystawionych przez 16WDH zastępów udało się wygrać główną grę zlotową opracowaną przez zuchmistrzów z całego ZHR-u. Poza wspaniałymi nagrodami Szesnastka zebrała liczne pochwały od instruktorów, kombatantów, oraz mieszkańców Krakowa za wspaniałą prezencję podczas defilady. W trakcie apelu także Prezydent Bronisław Komorowski zauważył harcerzy Szesnastki i wyraził dla nich swoje uznanie. Relację z defilady zamieszczoną w serwisie internetowym TVN24 ozdobiło piękne zdjęcie pocztu sztandarowego 16 WDH defilującego przed Prezydentem RP.  (DZ)
Zobacz relację ze zlotu >>>
Zobacz zdjęcie pocztu 16 WDH w serwisie TNV24 >>>

Szesnastka na złotej plaży - audycja w Radio Złote Przeboje
Warszawa, 25 sierpnia 2011 r.

W popularnym radiu "Złote Przeboje" wyemitowana została rozmowa z instruktorami Szesnastki Marcinem Gierbiszem i Arturem Wołoszko o harcerstwie, drużynie, obozie i zbliżającym się jubileuszu 100 lecia.
Posłuchaj pięć wejść antenowych >>>

Kolejna zbiórka kursu "Jakobstaf"
Kruszewo, Narew 12-15 sierpnia 2011 r.

Po raz kolejny kursanci kursu podharcmistrzowskiego Jakobstaf wyruszyli na zbiórkę sosnową do zgrupowania obozów kursów kształceniowych z Mazowsza. W kursie wzięło udział czterech harcerzy 16WDH: pwd. Marcin Gierbisz, pwd. Karol Kaszyński, pwd. Dyzma Zawadzki i HO Kajetan Kapuściński. Trzech z nich rozpoczęło tym samym cały kurs. Całością zbiórki dowodził także instruktor Szesnastki, hm. Marek Gajdziński. Kursanci prowadzili m.in. zajęcia dla harcerzy biorących udział w "Agricoli 2011". Po zakończeniu zajęć stacjonarnych, ostatniego dnia cały kurs wyruszył Narwią (kajakami) w stronę Warszawy. Niestety udało dopłynąć się tylko do Pułtuska, ale i tak ten spływ pozostanie niezapomnianą przygodą. (DZ)

Kurs metodyki zuchowej "Naboje 599 1/2"
Kruszewo, 1-17 sierpnia 2011 r.

W zgrupowaniu obozów kształceniowych z obu mazowieckich chorągwi znalazł się też podobóz Kursu Metodyki Zuchowej "Naboje 599 1/2". W kursie wzięło udział trzech harcerzy 16WDH: ćw. Grzegorz Stój, ćw. Łukasz Zubilewicz i ćw. Erazm Zawadzki. W chwili pisania tego newsa nadal ważą się losy ich patentów (jeszcze piszą prace zaliczeniowe). Liczymy, że wiedza zdobyta przez naszych kursantów pozwoli rozwinąć w Szesnastce pion zuchowy. W tym samym zgrupowaniu, zajęcia podczas kursu "Agricola" dla harcerek prowadziła kadra Szczepu: phm Piotr Drzazga, pwd. Michał Lewandowski i HO Karol Michalak. (DZ)

Święto Wojska Polskiego
Warszawa, 15 sierpnia 2011 r.

Z okazji Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia bieżącego roku, Szesnastka, wraz z harcerkami 1 WDH-ek, wzięła udział w uroczystościach (i uroczystym przemarszu) na placu Piłsudskiego jako drużyna sztandarowa Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zostaliśmy wezwani w ostatniej chwili, jednak stawiło sie 10 harcerzy 16WDH. Z ramienia Okręgu całą akcją dowodził instruktor Szczepu, phm. Andrzej Karwan. Przyboczny "Grunwaldu", ćw. Paweł Mularczyk, składał wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Otzrymaliśmy za tę reprezentację oficjalne podziękowanie w rozkazie Naczelnika L8/11. (KW)

Obchody 67 rocznicy zakończenia walk powstańczych na Ochocie
Warszawa, 11 sierpnia 2011 r.

W czwartek 11 sierpnia br. w parafii św. Jakuba Apostołą przy pl. Narutowicza odbyła się msza św. w intencji powstańców walczących na Ochocie. Po mszy nastąpił przemarsz po ochockich miejscach pamięci związanych z walkami powstańczymi. Były to m.in. Reduty - Kaliska i Wawelska, symboliczny krzyż na miejscu dawnego cmentarza powstańczego oraz miejsca masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców. W uroczystościach uczestniczyło 6 harcerzy i jeden instruktor 16WDH "Grunwald". Wystawiliśmy poczet sztandarowy Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych. W uroczystości oprócz kombatantów i mieszkańców udział wzięli: proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła, ks. Henryk Bartuszek, oraz burmistrz Dzielnicy Ochota, Piotr Żbikowski - były harcerz Szesnastki, co zresztą zaznaczył w przemówieniu. (KW)

Facebook to nie życie, chłopaki! Artykuł we Frondzie
Warszawa, 7 sierpnia 2011 r.

Facebooka zlikwidował profil Zawiszy Czarnego, przeciwko czemu zaprotestowali harcerze Szesnastki publikując zrealizowany przez siebie i dający wiele do myślenia film, który zyskał sobie na tyle dużą popularność w sieci, że redakcja Frondy postanowiła o tym napisać. Autor chwali harcerzy za to, że dostrzegają problem, przez wielu jeszcze niedostrzegany lub bagatelizowany. (MG)
Zobacz artykuł we Frondzie >>> 

Uroczystości rocznicowe
Warszawa, 1 sierpnia 2011 r.

W poniedziałek 1 sierpnia harcerze 16WDH wzięli udział w obchodach 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stawiło się łącznie 9 harcerzy i 3 instruktorów z "Grunwaldu" i "Sulimy". Z ramienia Mazowsza całą akcją dowodził phm. Andrzej Karwan. Szesnastka zapewniła między innymi chorążego ZHR-u i ognisko na Kopcu Powstania Warszawskiego, które zapalone przez Panią Prezydent M. St. Warszawy będzie płonąć przez 63 dni. Na uroczystości pojawiły się również harcerki z zaprzyjaźnionej 40 GDH-ek "Rzeka". (DZ)

Harcerze Szesnastki w Dzień Dobry TVN.
Warszawa, 30 lipca 2011 r.

W sobotę 30 lipca w programie Dzień Dobry TVN emitowanym w godzinach 8:30-10:30 wzięli udział harcerze Szesnastki. Młodsi harcerze pomogli w gotowaniu na żywo posiłku oraz towarzyszyli polskim siatkarzom. Kulminacją programu była rozmowa z (ćw.) Szymonem Majewskim (byłym harcerzem 16WDH) oraz towarzyszącymi mu drużynowymi Szesnastki pwd. Dyzmą Zawadzki oraz pwd. Kajetanem Kapuścińskim.  (PH)
Zobacz program >>>

82 obóz Szesnastki
Cewice, 4-29 lipca 2011 r.

W dniach 4-29 lipca 2011 nad jez. Osowo koło Cewic odbył się 82 obóz Szesnastki. W skład zgrupowania weszły 4 drużyny: 40 GDH-ek "Potok" komendanta pwd. Ola Białecka, 40 GDH-ek "Rzeka" komendantka pwd. Martyna Jóźwiak, 16 WDH "Grunwald" (dwa podobozy) komendanci pwd. Dyzma Zawadzki oraz pwd. Karol Kaszyński, 16 WDH "Sulima" komendant pwd. Kajetan Kapuściński. Wszystko rozpoczęło się kwaterką, podczas której zostały wybudowane najważniejsze urządzenia m.in kuchnia, stołówka, pomosty. Następnie nastąpiło 26 dni programowych podczas których odbyła się pionierka, gry zastępów, manewry zgrupowania, biegi na stopnie, kręgi stopni, gry nocne, gra ekonomiczna, watra, apele, musztra i wiele wiele innych atrakcji. Komendantem zgrupowania był phm. Paweł Huras,  kwatermistrzem  phm. Artur Piątek, zaopatrzeniowcem HO Karol Michalak, oboźnym pwd. Michał Lewandowski.  W kadrze zgrupowania znalazła się także (sam.) Magda Belof oraz HO Jakub Omiecki. (PH)
Zobacz statystyki obozowe 16 WDH "Grunwald" >>>
Zobacz statystyki obozowe 16 WDH "Sulima" >>>
Zobacz relację fotograficzną z obozu Grunwaldu >>>
Zobacz relację fotograficzna z obozu Sulimy >>>
Zobacz relację z obozu Sulimy >>>

Kolejny instruktor w naszym Szczepie
Warszawa, 30 czerwca 2011 r.

Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy wydał rozkaz L12/2011, w którym przyznał pierwszy stopień instruktorski harcerzowi Szesnastki h.o. Karolowi Kaszyńskiemu.  Gratulujemy Karolowi osiągnięcia szlifów przewodnika i liczymy na rychłe zdobycie kolejnego stopnia. (LN)

Biwak Turnieju Zastępów Szczepu
Zimne Doły, 18-19 czerwca 2011 r.

W sobotę i niedzielę odbył się w Zimnych Dołach pod Warszawą biwak Szczepu, na którym wyłoniony został najlepszy zastęp Szesnastki. Biwak był ukoronowaniem turnieju zastępów prowadzonego od grudnia ubiegłego roku. W biwaku uczestniczyło łącznie 38 harcerzy z obu drużyn. Odwiedziło nas także na ognisku dwóch instruktorów Szczepu, którzy wręczyli granatową podkładkę Kajtkowi, drużynowemu 16WDH "Sulima". W rywalizacji pierwsze laury przypadły zastępowi "Wilki" z 16WDH "Grunwald", który okazał się być zarówno najlepszym zastępem na biwaku, jak i najlepszym w śródrocznej punktacji "Grunwaldu". Jednak gratulacje należą się również pozostałym zastępom, gdyż poziom pokazany przez zastępy był naprawdę wysoki. Miały one szansę wykazać się m.in. podczas głównej gry z technik i turnieju sportowego. (DZ)

Narada Programowo-Metodyczna
Warszawa, 16 czerwca 2011 r.

W ogrodach Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 16 czerwca odbyła się konferencja nt. spraw programowych dla drużynowych z Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Komendant Chorągwi przedstawił statystyki podsumowywujące rok pracy, a następnie wspólnymi siłami ustalono kalendarz na rok 2011/12. W konferencji w charakterze słuchaczy wzięło udział dwóch instruktorów 16WDH (pwd. Marcin Gierbisz i pwd. Dyzma Zawadzki), a jako komendant MSI także hm. Marek Gajdziński. (DZ)

Nowy podharcmistrz w Szesnastce
Warszawa, 16 czerwca 2011 r.

Rozkazem Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy L11/2011 z 16 czerwca 2011 roku instruktor naszego Szczepu, Artur Piątek, otrzymał kolejny stopień instruktorski i stał się podharcmistrzem.  Tym samym zwiększyła się liczba podharcmistrzów w Szesnastce, a w kolejce czekają następni.  Gratulujemy Arturowi i życzymy dalszych sukcesów. (LN)

Sprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II do Warszawy
Warszawa, 5 czerwca 2011 r.

W procesji, w trakcie której niesiono sprowadzone do Warszawy relikwie bł. Jana Pawła II, wziął udział instruktor Szesnastki, hm. Lech Najbauer, a także harcerz naszego Szczepu Grzegorz Stój (w szeregach HOPR).  Organizacją udziału ZHR w procesji zajmował się phm. Andrzej Karwan.  Harcerki i harcerze z Mazowsza nieśli relikwiarz oraz obraz papieża-Polaka na odcinku od Placu na Rozdrożu do Belwederu (obraz do ul. Parkowej).  Procesja zakończyła się w wilanowskim kościele Opatrzności Bożej. (LN)

Gra Grunwaldu
Warszawa, 3 czerwca 2011 r.

W piątek odbyła się na Ochocie gra "Grunwaldu" w ramach turnieju zastępów. Wzięło w niej udział 6 zastępów, jednak z powodu słabej frekwencji dwa zostały połączone. Łącznie stawiło się 18 harcerzy i 3 członków kadry. Niestety dwa zastępy odbywały w tym czasie swoje wypady, co poskutkowało ich nieobecnością. W grze, obejmującej zadania m.in. z szyfrów i topografii zwycięstwo odniósł zastęp "Rysie". (DZ)

Kolejny instruktor Szesnastki w składzie Komisji Instruktorskiej
Warszawa, 31 maja 2011 r.

Rozkazem L10/2011 z 31 maja 2011 roku Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy powołał w skład chorągwianej Komisji Instruktorskiej phm. Piotra Drzazgę.  Jest to już drugi instruktor naszego Szczepu w składzie Komisji.  Życzymy Piotrowi, który jednocześnie jest członkiem Zarządu Okręgu Mazowieckiego ZHR, wytrwałości na nowej funkcji. (LN)

Instruktorska Wyprawa do Lwowa
Warszawa - Lwów, 20-22 maja 2011 r.

W setną rocznicę wydania rozkazu o utworzeniu pierwszych drużyn skautowych na ziemiach polskich, instruktorki i instruktorzy ZHR oraz innych organizacji (SH, SHK "Zawisza", HPnU, ZHP na Litwie i ZHP pgk) spotkali się we Lwowie w trakcie instruktorskiej wyprawy do źródeł polskiego harcerstwa.  Uczestnicy poruszali się specjalnym pociągiem na trasie Warszawa - Przemyśl (i z powrotem), a następnie ukraińskimi kolejami, spędzając we Lwowie całą sobotę.  Po uroczystej Mszy Świętej w lwowskiej katedrze, złożono kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza i zwarta kolumną przemaszerowano pod Cmentarz Łyczakowski.  Na Cmentarzu Obrońców Lwowa późnym popołudniem odbył się Apel Poległych.  Wieczorem w Parku Pohulanka rozpalono wielkie harcerskie ognisko kończące wyprawę.  Wziął w niej udział instruktor Szesnastki hm. Lech Najbauer, a wśród osób wspierających pion logistyki znalazł się phm. Andrzej Karwan.  (LN)

Kolejny podharcmistrz oraz nowi Harcerze Rzeczypospolitej
Warszawa, 13 maja 2011 r.

Rozkazem L9/2011 z 13 maja 2011 roku Komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przyznał stopień podharcmistrza instruktorowi Szesnastki Andrzejowi Karwanowi.  Tym samym rozkazem pwd. Artur Piątek oraz pwd. Michał Lewandowski zostali promowani na stopień Harcerza Rzeczypospolitej.  Serdeczne gratulacje!  (LN)

Majowy wypad zastępów zastępowych Szesnastki w góry
Beskid Sądecki, 29 kwietnia - 3 maja 2011 r.

W długi weekend majowy odbyła się wyprawa zastępów zastępowych 16WDH "Sulima" i 16WDH "Grunwald" w Beskid Sądecki. Trasa wiodła z Krościenka nad Dunajem przez Przechybe, Radziejową, Rytro, Halę Łabowską aż do Krynicy Zdrój. Wyprawa pomimo trudów bardzo się podobała. W wyjeździe wzięło udział łącznie 8 harcerzy Szesnastki. (DW&PH)

 

Uroczystości beatyfikacyjne w Warszawie 
Warszawa, 1 maja 2011 r.

W uroczystościach beatyfikacyjnych Sługi Bożego Jana Pawła II, które odbyły się m.in. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, wzięło udział ponad 50 harcerek i harcerzy oraz dwa patrole HOPR.  Służbę na placu zorganizował i kierował nią instruktor Szesnastki, pwd. Andrzej Karwan. (LN)

Harcerska Droga Krzyżowa
Warszawa, 22 kwietnia 2011 r.

W Wielki Piątek w kościele oo. franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej odbyła się coroczna Harcerska Droga Krzyżowa.  Uczestniczyło w niej dwój instruktorów Szesnastki, czytają rozważania kilku stacji. (LN)

Podwójny sukces na zlocie Św. Jerzego
Lasy Chojnowskie, 16-17 kwietnia 2011 r.

W Lasach Chojnowskich koło Zalesia odbył się Zlot św. Jerzego, który, jak co roku, miał na celu wyłonienie najlepszej drużyny Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Szesnastka wystawiła obie drużyny: 16WDH "Grunwald" (30 os.) oraz 16WDH "Sulima" (17 os.). Zlot wsparło też czterech instruktorów Szczepu m.in. phm. Piotr Drzazga pełnił funkcję kwatermistrza zlotu. Zlot składał się z kilku gier, m.in. INO i biegu azymutowego, a także konkursu palemek wielkanocnych. Szesnastka osiągnęła ogromny sukces, zajmując dwa pierwsze miejsca w rywalizacji ("Grunwald" po raz trzeci z rzędu został Drużyną Włóczni) oraz dwa pierwsze miejsca w rywalizacji zastępów ("Wilki" i "Kruki"). Jest to wspaniały akcent w roku Stulecia Szesnastki. Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli pracę w to osiągnięcie i do zobaczenia na następnym zlocie! (DZ)

Kolejny Harcerz Rzeczypospolitej w Szesnastce
Warszawa, 14 kwietnia 2011r.

W czwartek podczas kapituły stopnia Harcerza Rzeczypospolitej pwd. Michał Lewandowski zamknął próbę na ostatni stopień harcerski. Druhowi Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszej drodze harcerskiej służby. (PH)

Nowi kandydaci na instruktorów
Warszawa, 14 kwietnia 2011 r.

W czwartek 14 kwietnia dwóch przybocznych "Grunwaldu", ćw. Paweł Mularczyk i ćw. Artur Wołoszko, otworzyło próby na stopień przewodnika, pierwszy ze stopni instruktorskich. Gratulujemy chłopakom i życzymy stania się wspaniałymi instruktorami 16WDH. (DZ)

Rekolekcje instruktorskie
Warszawa, 11-13 kwietnia 2011 r.

W kościele pw. Świętej Trójcy na Solcu odbyły się wielkopostne rekolekcje instruktorskie.  W części rekolekcji uczestniczyło trzech instruktorów naszego Szczepu, a w części - jeden.  Nauki głosił kapelan harcerski ks. pwd. Radosław Jurewicz.  (LN)

Msza Św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
Warszawa, 10 kwietnia 2011 r.

W niedzielę 10 kwietnia, w pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, w Katedrze Polowej WP odbyła się Msza Św. w intencji wszystkich ofiar, w szczególności żołnierzy i duchownych. Mszę Św. o godz. 18:00 celebrował Biskup Polowy WP (a zarazem Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Harcerskiego) ks. Józef Guzdek. We Mszy wzięło udział 13 harcerzy 16WDH, w tym jeden instruktor. Za obecność podziękował nam Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tym samym dniu instruktor Szesnastki wziął także udział we Mszy Św. za duszę śp. Pawła Wypycha, byłego Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, który zginął w katastrofie smoleńskiej. (DZ)

Gra "Sulimy" z zakresu samarytanki
Warszawa, 9 kwietnia 2011 r.

Na terenie Ochoty odbyła się gra z zakresu samarytanki dla harcerzy 16WDH "Sulima". W zbiórce wzięło udział 10 harcerzy "Sulimy" oraz drużynowy "Grunwaldu". Była to pierwsza gra w tegorocznym turnieju zastępów. Została przygotowana przez zastęp "Żmije". Wyniki już niebawem! (KK)

Zbiórka Kręgu Harcmistrzów
Warszawa, 2 kwietnia 2011 r. 

W rocznicę odejścia do domu Ojca papieża-Polaka, Jana Pawła II, odbyła sie w "Domu Polonii" zbiórka Kręgu Harcmistrzów, w której uczestniczył instruktor Szesnastki hm. Lech Najbauer.  Po Mszy Św. w kaplicy Towarzystwa Dobroczynności odbyły się dyskusje dotyczące m.in. zaangażowania ZHR w życie publiczne oraz postaw instruktorów-chrześcijan wobec wyzwań współczesności. (LN)

Kurs Zastepowych hufca "Klucz"
Puszcza Kampinoska, 1-2 kwietnia 2011 r. 

Uczestnicy kursuNa Białej w Puszczy Kampinoskiej odbył się Kurs Zastępowych WHH-y "Klucz". Na 15 kursantów Szesnastka wystawiła aż 10 (5 osób z "Grunwaldu", 4 osoby z "Sulimy" i 1  osoba z plutonu z Kazunia). Szczep wsparł także kurs programowo i kadrowo.  Komendantem kursu był ćw. Michał Kalenik, w piątek zajęcia prowadził ćw. Paweł Mularczyk, a w sobotę HO Kajetan Kapuściński, HO Karol Kaszyński i pwd. Dyzma Zawadzki. W ramach kursu planowana jest jeszcze jedna zbiórka. Liczymy, że przyszli zastępowi wiele wyniosą z dotychczasowych zajęć. (DZ)

Sukces Szesnastki na zlocie WHHy "Klucz"
Łaskarzew, 25-27 marca 2011 r.

Od piątku do soboty, 16WDH "Grunwald" i 16WDH "Sulima" uczestniczyły w zlocie Warszawskiego Hufca Harcerzy "Klucz" (16WDHiGZ, 270WDH, 270WGZ, 123 WDH i 194WDH). Na biwaku stawiło się 20 harcerzy z "Gruwnaldu" i 10 z "Sulimy". Nie zabrakło także Szesnastki w kadrze, ćw. Michał Kalenik pełnił funkcję vice-komendanta i  kwatermistrza, a pwd. Marcin Gierbisz przygotował przed zlotem jedną z gier. Oprócz gry Gierba odbyła się gra przygotowana przez HO Kajetana Kapuścińskiego, drużynowego "Sulimy", oraz bitwa z technik harcerskich i sprawdzian umiejętności przyrządzania posiłków w warunkach polowych. 16WDH znów odniosła sukces: "Grunwald" po raz trzeci z rzędu zdobył tytuł najlepszej drużyny w hufcu, a "Sulima" zdobyła trzecie miejsce, pnąc się w górę o dwa miejsca od ostatniego zlotu. W rywalizacji zastępów zastęp "Kruki" ćw. Daniela Wieteski zdobył pierwsze miejsce, a zastęp "Wilki" wyw. Alberta Budny trzecie. Reszta zastępów Szesnastki (5) zajmowała również wysokie miejsca. Hufcowy przyznał także rozkazem stopnie Harcerza Orlego Kajetanowi Kapuścińskiemu i Karolowi Kaszyńskiemu, gratulacje! (DZ)
Zobacz relację ze zlotu >>>

Harcerskie spotkanie z Prezydentem
Warszawa, 27 marca 2011 r.

W 68 rocznicę Akcji pod Arsenałem uczestnicy Rajdu "Meksyk" (ZHR) oraz Rajdu "Arsenał" (ZHP) spotkali się na uroczystym apelu z Prezydentem Bronisławem Komorowskim.  Zbiórka odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie i była połączona ze złożeniem kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przemówieniami przedstawiceli organizacji harcerskich i Prezydenta.  W zbiórce uczestniczyły także władze naczelne ZHR, w ich składzie instruktorzy Szesnastki:  hm. Marek Gajdziński (Rada Naczelna) i hm. Lech Najbauer (Naczelnictwo), a nad całością udziału ZHR czuwał pwd. Andrzej Karwan.(LN)

Pogrzeb hm. Leszka Białacha
Warszawa, 24 marca 2011 r.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza Święta, w czasie której pożegnaliśmy śp. hm. Leszka Białacha, instruktora ZHR, wieloletniego członka Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Okręgu Mazowieckiego, twórcę ursynowskiego środowiska harcerskiego, który odszedł na wieczną wartę po ciężkiej chorobie.  W uroczystości wzięli udział wychowankowie i przyjaciele Leszka, instruktorki, instruktorzy, harcerki i harcerze środowisk ursynowskich, a także władze Związku, w tym instruktorzy Szesnastki: hm. Marek Gajdziński i hm. Lech Najbauer.  Za udział ZHR w pogrzebie odpowiedzialny był pwd. Andrzej Karwan.  Po Mszy Św. odprowadzono trumnę na cmentarz na Służewcu, gdzie została złożona do grobu.  (LN)

Harcerz Szesnastki najlepszym ćwikiem na Mazowszu!
Warszawa, 20 marca 2011 r.

W sobotę 20 marca w Warszawie odbył się Turniej ćwików z Mazowsza, w którym udziął wzięło 3 reprezentantów 16WDH, co stanowiło zresztą połowę wszystkich uczestników. Turniej był jedną wielką grą miejską, przygotowaną bardzo starannie przez organizatorów, sprawdzał umiejętność powiązywania faktów, znajomość Warszawy, umiejętności strzelania, przeprawy kajakiem, a także tańca towarzyskiego i wiele wiele innych. Harcerze Szesnastki zajęli następujące miejsca - 1., wraz z tytułem najlepszego ćwika Mazowsza Daniel Wieteska, 3 ex aequo ćw. Paweł Mularczyk i 4. ćw. Artur Wołoszko. Gratulujemy wspaniałych wyników i zazdrościmy świetnej zabawy! Relacja już wkrótce. (DZ)

Gra "Grunwaldu" - turniej zastępów
Warszawa, 12 marca 2011 r.

W minioną sobotę 12 marca odbyła się gra "Grunwaldu" i Plutonu, w której uczestniczyło 18 harcerzy 16WDH. Gra sprawdzała wiadomości i umiejętności harcerzy z zakresu terenoznawstwa, w wyniku zaciekłego współzawodnictwa i wyrównanej walki zwyciężył zastęp "Kruki" (zastępowy ćw. Daniel Wieteska). Pomimo spowodowanej obfitymi opadami dużej ilości błota na Polach Mokotowskich gra wypadła doskonale. Za jej przeprowadzenie i obmyślenie odpowiadali ćw. Paweł Mularczyk i ćw. Artur Wołoszko. (PM) Wyniki gry:

  1. Kruki 19 pkt.
  2. Żubry + Rysie 17.5 pkt.
  3. Lisy 16.5 pkt.
  4. Wilki + Kuba 13.5 pkt.

Tradycyjne spotkanie pokoleń
Warszawa, 6 marca 2011 r.

W niedzielę 6 marca odbyła się tzw. Choinka drużyny czyli spotkanie wszystkich pokoleń harcerzy Szesnastki, Rodziców oraz Przyjaciół drużyny. W uroczystej zbiórce wzięło udział 69 harcerzy i instruktorów Szesnastki oraz ok. 100 gości. W programie Choinki przewidziany był apel podczas, którego zostały wręczone plakietki drużyny, kominek z licznymi prezentacjami, wystawa zdjęć, kolejny numer "Sulimczyka", kawiarenka. W trakcie spotkania działało też studio nagraniowe, gdzie każdy Zawiszak mógł opowiedzieć swoje przygody. (PH)
Zobacz choinkowy numer Sulimczyka >>>

Zobowiązanie Instruktorskie w Dniu Myśli Braterskiej
Warszawa, 22 lutego 2011 r.

W Dniu Myśli Braterskiej odbyła się uroczystość złożenia zobowiązania instruktorskiego przez pwd. Dyzmę Zawadzkiego, drużynowego 16 WDH "Grunwald".  W zbiórce zorganizowanej na dziedzińcu przy kościele pw. św. Marcina, pod tablicą z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim, wzięło udział kilkunastu instruktorów Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, w tym szczepowy Szesnastki phm. Paweł Huras i Wiceprzewodniczący ZHR hm. Lech Najbauer. Po odczytaniu wyjątków z rozkazu Komendanta Chorągwi nowi instruktorzy wypowiedzieli rotę zobowiązania, ucałowali sztandar chorągwi oraz otrzymali lilijki instruktorskie.  (LN)

61 zimowisko Szesnastki
Mirów, 12-19 lutego 2011r.

W dniach 12-19 lutego odbyło się 61 zimowisko Szczepu 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów. W zimowisku wzięło udział 51 uczestników (w tym dwie osoby kadry pomocniczej) podzielonych na 3 jednostki: 16WDH "Grunwald", 16WDH "Sulima", 16WGZ "Bractwo Zaginionego Oręża". W tym roku gościliśmy w Mirowie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Program obfitował w liczne gry terenowe, zwiady, kominki, treningi technik skautowych itp. Odbyła się też całodniowa wycieczka do Krakowa oraz wycieczka po zamkach Jury m.in. Olsztyn, Będzin, Pieskowa Skała. Zimowisko było godne obchodów 100-lecia Szesnastki. Dało energię do dalszych działań. (PH)
Zobacz zimowisko oczami "Sulimy" >>>

Gra Grunwaldu
Warszawa, 22 stycznia 2011r.

W sobotę, 22 stycznia, odbyła się gra "Grunwaldu" z zakresu szyfrów. Na grę, przygotowaną przez ćw. Artura Wołoszko, stawiło się łącznie 19 harcerzy. Zwyciężył zastęp "Kruki", zastępowy ćw. Daniel Wieteska. Największą atrakcją był niewątpliwie sejf, który trzeba było otworzyć na koniec gry. (DAZ)

Kolejny Harcerz Rzeczpospolitej w Szesnastce
Warszawa, 20 stycznia 2011r.

W czwartek 20 stycznia 2011r. podczas chorągwianej kapituły stopnia Harcerza Rzeczpospolitej pwd. Artur Piątek zamknął ten stopień. Tym samym zdobywając najwyższy stopień harcerski, który oficjalnie zostanie przyznany najbliższym rozkazem komendanta chorągwi.  Opiekunem stopnia był phm. Piotr Drzazga HR. Serdecznie gratulujemy i życzymy Arturowi dalszego rozwoju na swojej harcerskiej drodze życia. Podczas tej samej kapituły drużynowy 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy "Grunwald" otworzył stopień HR-a. Pwd. Dyźmie Zawadzkiemu życzymy by do obchodów stulecia harcerstwa i Szesnastki zamknął pozytywnie próbę. (PH)

Wpis w bazie wypoczynku Kuratorium Oświaty
Warszawa, 20 stycznia 2011r.

Szanowni rodzice! Pragniemy poinformować Państwa, że dopełniliśmy wszelkich formalności i uzyskaliśmy zgodę Kuratorium Oświaty na przeprowadzenie zimowiska. Zgłoszenie można odnaleźć w bazie wypoczynku pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl. Nasz numer to MAZ/147/20110107 (PH)

Bieg na Krajki i Kostki "Sulima"
Warszawa, 15 stycznia 2011r.

W sobotę, 15 stycznia, odbył się bieg na Krajki i Kostki oraz Plakietki Drużyny. Mimo obrzydliwie niefortunnej pogody na zbiórkę stawiło się 17 osób, w tym 6 biegnących oraz jeden instruktor. W czasie  biegu harcerze sprawdzili swoją więdzę z zakresu historii drużyny, tradycji, patrona i wielu, wielu innych. Wszyscy zaliczyli bieg czego serdecznie gratulujemy! Miejmy nadzieję, że w przyszłości pogoda będzie dla nas bardziej przyjazna. (KK)
Zobacz relację z biegu >>>

Msza św. za "Orszę"
Warszawa, 9 stycznia 2011r.

W niedzielę, 9 stycznia, o 15:30 w kościele ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się msza w intencji śp. Stanisława Broniewskiego "Orszy", Naczelnika Szarych Szeregów. Trzech harcerzy Szesnastki wystawiło podczas Mszy  Św. poczet sztandarowy Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, z racji pełnienia przez nasz hufiec służby w tym miesiącu. (DZ)

Gra obu zastępów zastępowych Szesnastki
Warszawa, 8 stycznia 2011r.

W ramach przygotowań do stulecia harcerstwa (organizowanego m.in. przez ZHR) i stulecia Szesnastki, w sobotę 8 stycznia odbyła się gra ZZ-tu 16WDH "Grunwald" oraz ZZ-tu 16WDH "Sulima" . Zadaniem ekip było tropienie agentów, którzy przekazywali sobie dokumenty dotyczące przemytu głowic nuklearnych z Rosji przez Polskę do Iranu. Ekipy musiały wykonywać przy okazji różne zadania np. znaleźć depozyt na Okęciu czy odbyć pościg taksówką, Na koniec oba ZZ-ty połączyły siły i odbiły aktówkę z dokumentami. Był to nowy pomysł na grę, który w przyszłości warto doszlifować i powtórzyć. Po grze odbył się seans filmowy trwający do białego rana. W grze łącznie z obstawą wzięło udział 20 osób z naszego Szczepu. (PH)

Nowe oprogramowanie serwisu 16wdh.pl
Warszawa, 1 stycznia 2011r.

Minęło równo 10 lat od uruchomienia strony internetowej Szesnastki, która przez cały ten okres budowana była w oparciu o najprostszą z możliwych technologii HTML. Rok 2001 to były pierwsze kroki Internetu w Polsce. Począwszy od 1 stycznia 2011 r. nasz serwis zmienił oprogramowanie. Mamy już nowy, dedykowany dla nas CMS umożliwiający harmonijne połączenie starych zasobów z nowo tworzonymi. Twórcą oprogramowania MAG-PRESS jest Marek Gajdziński. Już wkrótce pojawi się wiele nowych funkcji i możliwości. Zanim to jednak nastąpi czeka nas praca polegająca na przeniesieniu zgromadzonych zasobów na nową platformę. Zróbmy to szybko i rzetelnie, tak żeby na 100 lecie cieszyć się nowym wyglądem strony i nową funkcjonalnością! (MG)
Zobacz stary serwis w technologii HTML >>>